Tehase ajalugu
Lõuna-Eesti kohakeses nimega Tsoorus (saksa keeles Fierenhof) on teated rüütlimõisast juba keskaja lõpust. Üks viimastest mõisahärrades otsustas rajada enda valdustesse savi tehase (tänapäeval Savilöövi külas), et toota ehitustelliseid (pildil). Tehas asutati 1905. aastal, aga mõnede andmete kohaselt juba 1895.
Läbi aegade on tehases toodetud erinevaid telliseid, katusekive, põllutorusid ja lillepotte. Neid viimaseid väga pikalt, aga teadaolevalt pole kunagi toodetud tarbekeraamikat.
Kogu tänane tehas on koondunud ümber tohutu telliskorstna (pildil), mis on ainus algselt säilinud mõisahärra rajatud tehase osa. Ülejäänud tehasest on aegade jooksul mitmeid kordi põlenud. Nõukogude ajal toodeti seal suuri ahjupotte ning mitmeid lillepotte.
Enamus tänase päeva tehase masinates ongi jäänud sinna nõukogude ajast püsima ning alles on ka paar üksikut tsaari aja reliikviat. Tehase moderniseerimise asemel on püütud elus hoida vanu tootmisviise ajalooliste masinate ning ahjude näol.
Tehase pealtvaate ning korstna fotod pärinevad Lõuna-Postimehest. Fotograaf Arvo Meeks. Link: https://lounapostimees.postimees.ee/4321303/potitehase-omanik-palume-lahkesti-ahju-astuda
Kausside loomine
Kõik meie tooted valmivad kvaliteetsest Lõuna-Eestist kaevandatud savist. Selle keraamilised omadused on väga head ehk vägagi sobivad toidunõude valmistamiseks. Savi segatakse ning sõtkutakse parajaks ajalooliste tööstuslike masinatega. Kausse vormitakse näiteks Ida-Saksamaalt pärit pressiga (pildil).
Pärast pressi kausid kuivavad, seejärel lähevad viimistlusele, siis uuesti kuivatamisele ning alles siis esimesele põletusele. Peale esimest põletust saab kausse lõpuks glasuurida abistava masina abil (pildil), millele järgneb teine põletus.
Kausi pressi foto pärineb Lõuna-Postimehest. Fotograaf Arvo Meeks. Link: https://lounapostimees.postimees.ee/4321303/potitehase-omanik-palume-lahkesti-ahju-astuda
Kausside põletamine
Meie ajaloolised ahjud on sama suured kui väiksemad toad, millesse saab vabalt inimene sisse kõndide. Need on tellistest laotud ning sellesse mahub korraga umbkaudu 10 000 lillepott või 2 000 suurt kaussi.
Ahi laotakse suuni täis, misjärel müüritakse ahjusuu kinni ning jätakse vaid väike vaateava. Ahju all on suur kolle, mida küttes tuleb saavutada 900 kraadine temperatuur. Köetakse 48 tundi järjest ning vaateavast nähtava värvuse järgi saab öelda, kas kausid on valmis või mitte. Seejärel tuleb kaussidel paar päeva loomulikult maha jahtuda enne ahju avamist.
Tühja ning kinni müüritud ahjude fotod pärinevad Lõuna-Postimehest. Fotograaf Arvo Meeks. Link: https://lounapostimees.postimees.ee/4321303/potitehase-omanik-palume-lahkesti-ahju-astuda
Kvaliteedimärgis
Seto Kasitüü Kogo liikmena oleme alati saanud väga erilise toetuse osaliseks – oleme saanud edasi viia ja arendada meie esivanemate traditsiooni.
Koostöös mittetulundusühinguga Eesti Pakendiringlus oleme tehases leidnud klaasijäätmete taaskasutuseks. Vormisime klaasiliiva ja savi segust dekoratiivseid kausse. Samuti oleme alustanud tööd tellise jm ehituskivide toomisel.